V listopadu 2009 bylo podepsáno memorandum o vzniku oblasti s temnou oblohou v Jizerkách. Od května 2010 se k tomu váží akce pro veřejnost s pozorováním a přednáškami. Na tomto místě je potřeba poděovat za iniciativu našim polským kamarádům z Univerzity ve Vratislavi, kteří vznik iniciovali. Dále je dobré připomenout, že akce pro veřejnost by nebyly možné bez spolupráce astronomů z Klubu astronomů Liberecka s Pavlem Suchanem z Astronomického ústavu Akademie věd ČR. A už vůbec by vše nebylo myslitelné bez našich přátel z Muzea Jizerských hor nebo dříve rodiny Dudových z nedalekého Panského domu.
Jizerská oblast tmavé oblohy je v terénu vyznačena cedulemi, které najdete na hlavních přístupových cestách a dále jsou to povedené infopanely, které vyšly tehdy z ruky Aleše Majera a jejichž provedení je tak dobré, že vydržely dosud ve výborném stavu.
Máme za sebou velkou akci Den a noc na Jizerce 2024 s podporou Muzea Jizerských hor, které slavilo 30 let vzniku a iQLandie, která přivezla Terralónu, vyrábění a zajistila i některé přednášky a mladí se pokusili i o online přenos. Doufejme v další úspěšná pokračování s počasím alespoň napůl tak dobrým, jako letos.
Jizerská oblast tmavé oblohy (JOTO) se svým stánkem opět prezentuje na tradiční regionální výstavě Euroregion Tour. Místní Hospodářská komora uspořádala soutěž pro vystavovatele o nejlepší zážitek v Trojzemí. Zaslouženými držiteli ocenění se stali vystavující farmáři, řemeslníci a Muzeum skla a bižuterie. Na nejvyšší ocenění však pro nás překvapivě dosáhla JOTO. Snad se tak stalo pro každoroční neutuchající snahu zaujmout malé i velké a aktivně jim pomoci vysvětlit vše, co je zajímá a ukázat jim krásy noční oblohy na Jizerce i jinde. Moc děkujeme za podporu našich aktivit.
V sobotu 6. 8. 2022 se uskutečnila každoroční akce Den a noc na Jizerce. Program zahájil ve 13 hodin Martin Gembec z iQlandie se svojí přednáškou o aktuálním výzkumu Marsu. V 15 hodin pak jeho roli převzal Pavel Suchan z Astronomické ústavu AV ČR, který hravou formou vysvětlil dětem, ale i dospělým problém světelného znečištění. V tu dobu už před budovou muzea stály také dalekohledy.
První říjnový víkend přinesl teplé a slunečné počasí, což se náramně hodilo při astronomických akcích, které jsme měli naplánované. Jednou z nich byl Dětský den s Vílou Izerínou na Jizerce. Loni konání akce znemožnila podzimní vlna pandemie, letos byla situace příznivější. Před budovou Sklárny jsme nainstalovali několik dalekohledů, kterými se pozorovalo Slunce jak v continuu, kde mohli návštěvníci vidět výrazné skvrny, tak v čáře Ha – tady jsme obdivovali krásné rozsáhlé protuberance. Došlo také na Venuši a pozemní cíle.