Světelné znečištění zahrnuje nežádoucí jevy provázející umělé venkovní osvětlení. Dopady světelného znečištění jsou rozmanité a postihují téměř všechny obyvatele vyspělého světa, aniž by si to mnohdy uvědomovali. Světelné znečištění představuje riziko bezpečnostní, zdravotní i ekologické, ochuzuje nás o pohled na hvězdnou oblohu a stojí mnoho peněz i energie – zbytečně.
Škodlivé je především světlo s výrazným podílem modré složky. Zabraňuje tvorbě hormonu melatoninu, který je velmi účinným antioxidantem a podílí se na funkci imunitního systému.
Velká část světla směřuje i tam, kam nepotřebujeme. Osvětlujeme okna a fasády, svítíme více než je třeba a osvětlujeme památky i v době, kdy to není potřeba.
Zaznamenáváme velký úbytek hmyzu a ohroženi jsou i další noční živočichové. Nadměrné osvětlení má výrazný vliv i na vegetační období rostlin a jejich rozmnožování.
Oslňujeme chodce i řidiče nevhodně směrovanými svítidly a levnými halogenovými světly. Nebezpečné jsou rovněž ostré přechody mezi světlem a stínem. Neexistuje prokazatelná studie, že svícení v noci snižuje bezpečnost a kriminalitu.
Investice do osvětlovacích soustav by neměly být omezeny pouze na výměnu starých zdrojů za nové LED. Intenzita a barva osvětlení by měla být proměnlivá podle noční hodiny. Maximální náhradní teplota chromatičnosti by neměla být víc než 2700 K.
Ve velkých městech Přírodně tmavá obloha jich nabídne několik tisíc. Krajinu vnímáme většinou ve dne, kdy je součástí dojmu z celkového obrazu. Podobně bychom měli hodnotit rušivý vliv výrazných světelných zdrojů v krajině noční.